top of page

Střevní
mikrobiom

Cítíte se po jídle často nafouklí?

Máte nepravidelné vyprazdňování?

Vaše pokožka je mdlá a aknózní?

Trápí Vás častá únava a cítíte se bez energie?

Jste po opakované antibiotické léčbě?

Trpíte depresemi nebo úzkostlivými stavy?

Dlouhodobě vedete nezdraví životní styl?

Jíte spíš slaná, smažená nebo naopak sladká a tučná jídla?  

 

Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano, příčinou Vašich potížích může být špatné složení Vašeho střevního mikrobiomu. Chci vědět víc...

Vyšetření COVD-19
Střevní mikrobiom
Balíčky COVID-19

Balíčky vyšetření střevního mikrobiomu pro Vás jíž připravujeme.

Balíčky Intolerane a alergie

Co je střevní mikrobiom?
Střevní mikrobiom představuje společenství různých bakterií, plísní, virů, parazitů a různých dalších mikroorganismů, které společně „bydlí“ v našem střevě. Jsou to takoví naši kamarádi, kteří jsou důležití pro správné fungování našeho organismu.


K čemu nám slouží střevní mikrobiom?
Mikroorganismy střevního mikrobiomu nám pomáhají jednak s trávením jinak nestravitelných složek potravy (např. vláknina pocházející z rostlinné potravy), vyrábějí pro nás důležité vitamíny (vitamíny skupiny B, vitamín K), dále formují náš imunitní systém a v poslední řádě mají vliv i na to, jak se cítíme. Střevní mikrobiom komunikuje s naším mozkem. Bakterie v našich střevech produkují neurotransmitery (dopamin, serotonin, noradrenalin, GABA). Pokud tedy složení mikrobiomu není v rovnováze, cítíme se demotivovaní, smutní, náladoví a depresivní.

Co když je narušená rovnováha střevního mikrobiomu?
Mikrobiální společenství v našem střevě by mělo být v rovnováze, protože pokud převažuje nějaká skupina bakterií nad druhou, dochází často k různým onemocněním a zánětům ve střevě. Typickým příkladem nerovnováhy ve střevě jsou Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, onkologické onemocnění gastrointestinálního traktu, různé potravinové alergie a intolerance.  Na základě vyšetření Vašeho střevního mikrobiomu, který je pro každého člověka unikátní (jako otisk prstu), Vám dokážeme zjistit složení mikroorganismů Vašeho střeva. 

Co je střevní mikrobiom?
bottom of page